Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/335 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 03/01/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 2 487 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 335 qytetarë në këto bashki:

182 në Tiranë, 24 në Durrës, 15 në Sarandë, 14 në Kuçovë, 12 në Lezhë, 10 në Fier, Lushnje, Berat,  9 në Shkodër, 6 në Vlorë, 4 në Rroskovec, Himarë, 3 në Kurbin, Kavajë, Gjirokastër, Përmet, Tepelenë, Pogradec, 2 në Dibër, Këlcyrë, Gramsh, 1 në Vau i Dejës, Kukës, Has, Vorë, Rrogozhinë, Divjakë, Mallakastër, Delvinë, Dropull, Memaliaj, Librazhd.

Mësohet se në të gjithë vendin janë aktivë me Covid-19 6,601 pacientë.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 110 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit janë regjistruar ka 2 humbje jete; një qytetar nga Kamza 69 vjeç, një qytetar nga Tirana 86 vjeç.

Janë shëruar 115 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 201,397 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (03 Janar 2022)

Raste të reja ditore         335

Të shëruar në 24 orë       115

Të shtruar në spitale       110

Humbje jete në 24 orë    2

Testime ditore                 2,487

Testime totale              1,489,836

Raste pozitive                 211,220

Raste të shëruara           201,397

Raste Aktive                        6,601

Humbje jete                         3,222

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           3098

Fier                 657

Durrës             616

Shkodër          440

Elbasan           406

Vlorë                394

Berat               269

Lezhë              200

Gjirokastër     198

Korçë               151

Dibër                103

Kukës               69

Pas