Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/3 të vdekur dhe 1228 të infektuar në 24 orët e funditBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:46 - 28/07/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informua se në 24 orët e fundit janë kryer 2738 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 1228 qytetarë, në këto bashki:

444 në Tiranë, 71 në Durrës, 60 në Lushnje, 57 në Fier, 45 në Vlorë, 43 në Kamëz, 33 në Sarandë, 32 në Shkodër, 27 në Elbasan, 25 në Lezhë, nga 24 qytetarë në Divjakë, Korçë, nga 21 qytetarë në Himarë, Gjirokastër, Kuçovë, 17 në Berat, nga 16 qytetarë në Pogradec, Devoll, nga 14 qytetarë në Kurbin, Dimal, 13 në Patos, nga 12 qytetarë në Krujë, Vorë, nga 11 qytetarë në Tepelenë, Librazhd, nga 10 qytetarë në Kavajë, Mallakastër, nga 8 qytetarë në Pukë, Tropojë, Mirditë, nga 7 qytetarë në Bulqizë, Selenicë, nga 6 qytetarë në Dibër, Roskovec, Delvinë, Maliq, Peqin, nga 5 qytetarë në Kukës, Has, Përmet, Skrapar, Gramsh, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Prrenjas, nga 3 qytetarë në Fushë Arrëz, Shijak, Rrogozhinë, Mat, Kolonjë, nga 1 qytetar në Konispol, Këlcyrë, Cerrik, Belsh.

Janë 9,168 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Fier 64 vjeç, një qytetar nga Kavaja 77 vjeç, një qytetare nga Tirana 88 vjeçe.

Janë shëruar 1232 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 296,572 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 1228

Të shëruar në 24 orë 1232

Të shtruar në spitale 32

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 2738

Testime totale 1,911,914

Raste pozitive 309,278

Raste të shëruara 296,572

Raste Aktive 9,168

Humbje jete 3,538

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,123

Durrës 631

Fier 749

Vlorë 466

Elbasan 464

Shkodër 383

Berat 362

Lezhë 289

Korçë 267

Gjirokastër 202

Dibër 156

Kukës 76

Pas