Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/ 2,670 të infektuar dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:22 - 21/01/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 6 qytetarë nga COVID-19, teksa nga 9,485 testime kanë rezultuar pozitiv 2,670 raste.

Viktimat janë shënuar dy qytetarë nga Saranda 36 dhe 84 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 62 dhe 80 vjeç, një qytetar nga Berati 66 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 67 vjeç.

Rastet e reja janë konstatuar; 1,434 në Tiranë, 148 në Shkodër, 105 në Durrës, 101 në Vlorë, 75 në Elbasan, 51 në Fier, Sarandë, 48 në Kamëz, Gjirokastër, 44 në Lushnje, 37 në Krujë, 36 në Korçë, 35 në Kurbin, Pogradec, 32 në Berat, 27 në Tepelenë, 25 në Vorë, 24 në Lezhë, 21 në Devoll, 20 në Kuçovë, 18 në Mirditë, Mallakastër, 17 në Kavajë, Patos, 16 në Gramsh, 15 në Skrapar, 13 në Dibër, 11 në Vau i Dejës, Divjakë, Përmet, 9 në Kukës, Peqin, Tropojë, 8 në Kolonjë, 7 Konispol, Memaliaj, Prrenjas, 6 në Has, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, Cërrik, 5 në Mat, Belsh, Librazhd, 4 në Malësi e Madhe, Shijak, Himarë, 2 në Pukë, Fushë-Arrëz, Rrogozhinë, Dimal, 1 në Bulqizë, Finiq, Libohovë, Maliq, Poliçan.

Në të gjithë vendin janë 24,105 pacientë aktivë me COVID-19. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.  Ndërkohë, janë shëruar 2,152 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 216,785 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Janar 2022)

Raste të reja ditore         2,670

Të shëruar në 24 orë      2,151

Të shtruar në spitale       134

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 9,485

 

Testime totale              1,614,613

Raste pozitive                 244,182

Raste të shëruara           216,785

Raste Aktive                      24,105

Humbje jete                         3,292

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            11,409

Fier                 1,841

Elbasan          1,697

Durrës            1,628

Shkodër          1,649

Vlorë                1,471

Gjirokastër      1,132

Korçë                926

Lezhë                917

Berat                 889

Dibër                  284

Kukës                 262

Pas