Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/1017 të infektuar dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:53 - 17/01/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 4024 testime nga ku kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 1017 qytetarë, në këto bashki:

618 në Tiranë, 41 në Lushnje, 33 Durrës, 30 në Berat, 29 në Fier, 25 në Vlorë, 22 në Gjirokastër, 16 në Sarandë, 15 Mallakastër, 12 në Kurbin, Krujë, Dibër, Devoll, 11 në Peqin, 10 në Kukës, Lezhë, Gramsh, 8 në Kavajë, 7 në Patos, Delvinë, Korçë, 6 në Shijak, Kamëz, Përmet, Tepelenë, 5 në Vorë, Pogradec, Kuçovë, 4 Divjakë, Skrapar, 3 në Shkodër, Has, Rrogozhinë, 2 në Pukë, Tropojë, Mat, Memaliaj, 1 në Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Kolonjë, Poliçan, Librazhd.

Në të gjithë vendin tonë janë 20,928 pacientë aktivë me Covid-19.

Aktualisht në spitalet Covid po marrin trajtim 136 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit kanë humbur betejë me Covid-19 dy pacientë: një qytetare nga Durrësi 48 vjeçe, një qytetar nga Lushnja 61 vjeç.

Janë shëruar 1,254 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 209,455 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Janar 2022)

Raste të reja ditore         1,017

Të shëruar në 24 orë      1,254

Të shtruar në spitale       136

Humbje jete në 24 orë    2

Testime ditore                 4,024

Testime totale              1,580,889

Raste pozitive                 233,654

Raste të shëruara           209,455

Raste Aktive                      20,928

Humbje jete                         3,271

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            10,161

Durrës            1,601

Fier                 1,589

Elbasan          1,475

Shkodër          1,291

Vlorë                1,224

Gjirokastër       950

Berat                 794

Lezhë                706

Korçë                 699

Dibër                  236

Kukës                 202

Pas