Bota

COVID-19 në SHBA, Trump nënshkruan paketën financiare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:16 - 28/12/20 |
Opi Nion

Presidenti Donald Trump ka nënshkruar paketën financiare prej 2.3 trilionë dollarësh, ku 900 miliardë dollarë janë për të lehtësuar situatën e pandemisë në SHBA dhe 1.4 trilionë dollarë për financimin e qeverisë duke shmangur kështu një mbyllje të pjesshme të qeverisë.

Vendimi i presidentit për të nënshkruar paketën shmang një mbyllje të qeverisë, të rivendosë përfitimet e papunësisë, të ndalojë dëbimet, të sigurojë ndihmë me qira, të shtojë fonde shtesë në Programin e Mbrojtjes së Pagave të Administratës së Biznesit të Vogël dhe të investojë në shpërndarjen e vaksinave.

Trump ka dërguar gjithashtu një “version të ridrejtuar” të projektligjit në Kongres, i cili përfshin një ndarje të artikujve dhe kërkesën zyrtare të heqjes dorë duke këmbëngulur që çdo “artikull i kotë” të hiqet nga projekt-ligji.

Pas