Bota

COVID-19 në botë, sa është numri i viktimave dhe i të infektuarve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:57 - 21/06/20 |
Opi Nion

E gjithë bota vijon prej muajsh luftën kundër koronavirusit, i cili deri më tani ka shkaktuar 466 848 viktima dhe 8 921 384  të infektuar.

SHBA janë dhe vendi më i goditur nga humbjet e jetëve për shkak të koronavirusit, me 121 980 viktima, ndërsa pas saj radhiten Brazili me 50 058, Britania e Madhe me 42 598, Italia me 34 610, Franca me 29 633 dhe Spanja me 28 322.

Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri total i vdekjeve është 4 634. Ndërkohë në vendin tonë deri më tani janë shënuar 43 viktima dhe janë infektuar 1 891 persona./ Opinion.al

Pas