Bota

Covid-19 ndryshon ceremonitë mortore në Spanjë: Nuk ka kohë për lamtumira


               Publikuar në : 18:10 - 06/04/20 |
el ida

Madridi po kalon një nga periudhat më të vështira të historisë së saj moderne. Si një nga zonat më të nxehta të koronavirusit në Spanjë, thuajse cdo 15 minuta, një makinë mbërrin te dera e krematorit në varrezën “La Almudena” në Madrid.

Në ceremoni lejohen jo më shumë se 5 anëtarë të të ndjerit, të cilët ruajnë të gjithë distancat. Po, ashtu përqafimet dhe puthjet nuk janë më pjesë e ritualit ndërsa bekimet dhe lutjet zgjasin më pak se 5 minuta.

Koha nuk mjafton për fjalime dhe madje as për të thënë lamtumirë. Arkivoli spërkatet me ujë të bekuar dhe merret nga punëtorët me karrocë.

Këto janë disa nga rregullat e forta të vendosura nga Spanja për të përballuar situatën e krijuar nga koronavirusi.

“Nuk e mendoni sa të trishtuar janë njerëzit, jo vetëm sepse të dashurit e tyre kanë vdekur, por sepse sistemi është aq i mbipopulluar, sa që disa prej viktimave kanë qëndruar për disa ditë të frigoriferë, para se të sillen këtu”, thotë prifti Edduar./Opinion.al

Pas