Aktualitet

COVID-19/ Mjeku Kalo mesazh pas vaksinimit: Fundi i tunelit nuk është larg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 07:58 - 12/01/21 |
Opi Nion

Pasi mori vaksinën anti-CVOID, mjeku infeksionist, Tritan Kalo, ka dhënë dhe një mesazh për qytetarët.

Kalo e ka cilësuar nisjen e fushatës së vaksinimit si një fushatë shumë të rëndësishme kundër pandemisë COVID-19.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, mjeku thekson se nisja e vaksinimit anti-Covid në vendin tonë shënon fillimin e përfundimit të pandemisë.

Por, pavarësisht nisjes së vaksinimit, Kalo thekson se qytetarët duhet të respektojnë masat anti-COVID.

Mesazhi i Kalos:

KOHË KOVIDIANE….11.01.2021…Një ditë për tu shënuar….Fillimi i Vaksinimit ndaj Infeksionit të shkaktur prej virusit Sars-C0v2/Covid-19…1- Imunizimi i deritashëm aktiv i popullatës nga kalimi i Covid-19, 2- masat dobiprurëse të MDH = Maskë + Distancim + Higjenë dhe tashmë 3- Imunizimi pasiv përmes Vaksinimit të Popullatës, po ndërtojnë fuqishëm një “trekëndësh barabrinjës” sipërfaqia e të cilit me siguri që do të kufizohet gradualisht, duke shpënë në “asfiksimin” përfundimtar të Pandemisë nga Sars-Cov2/Covid-19 brënda tij….Parashikimet e Protagonistëve gjithollogë për përfundimin e Pandemisë në mesin e muajit Maj, më pas në mesin e muajit Korrik 2020, apo në mos shtimin e rasteve pas 15 Shtatorit 2020, nuk rezultuan në gjë tjetër përveçse në “një flluskë pseudoshkencore irrealiste”….

Shpresoj që tash e tutje “aralla e gjithollogëve” të mos rilëshohet “në detin e teorive konspirative”, e të pengojë me mendimet e tyre kofuzion-ndjellëse zgjerimin e fushatës së sapo-filluar të Vaksinimi ndaj Sars-Cov2/Covid-19….Vaksinimi personal sjedh më shumë besueshmëri në popullatë për këtë proçes….Nga sot kemi me siguri FILLIMIN e PËRFUNDIMIT të PANDEMISË…Vijimi i kujdeshëm i respektimi të MDH pavarësisht Vaksinimit, duke marë në konsideratë edhe ata që tashmë e kanë kluar këtë “flamë mbarëbotërore”, me siguri do të krijojnë premisat që vera e vitit 2021 të mos jetë si vera e vitit 2020, por “më e ngrohtë në lirishmërinë” e lëvizjes së popullatës, një verë si gjithë verat para-pandemike….DURIM e SHPRESË se fundi i tynelit nuk është shumë larg dhe i pa mbritshëm…Together forever!!!/ Opinion.al

Pas