Aktualitet

COVID-19/ Manastirliu: Kemi projektuar 3 skenarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:18 - 10/10/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë zhvilluar një konferencë për shtyp ku kanë folur situatën e krijuar nga pandemia COVID-19 në vendin tonë.

Gjatë kësaj konference u njoftua se duke nisur nga java e ardhshme, qytetarët janë të detyruar të mbajnë maskat në çdo ambient, në rast shkelje të kësaj mase, fatura e ndëshkimit do i bashkëngjitet asaj të energjisë elektrike.

Ndërkohë, Manastirliu, theksoi se janë projektuar tre skenarë për rritjen e kapaciteve sapitalore. Sipas Manastirliu deri tani janë 550 shtretër për të trajtuar rastet me koronavirus dhe në total do të jenë 1600 shtretër përfshirë edhe me kapacitet e spitaleve rajonale.

“Kemi mbi 5 mijë raste active dhe 234 të shtruar në spitalet tona. Strategjia jonë rrit kapacitete spitalore në përballje me virusin duke projektuar 3 skenarë, vendosëm të kishim struktura të dedikuara. 550 shtretër për të trajtuar rastet covid. Kemi punuar për përfshirjen e spitaleve rajonale. 1600 shtretër përfshirë edhe kapacitetet e spitaleve rajonale”.

Manastirliu njoftoi se garantohen 1000% terapitë si plazma hiperimune dhe terapia e remsidvirit, ndërsda shtoi se po vijojnë përgatitjet për testimin nëpërmjet laboratorit, si edhe janë rritur testimet dhe gjurmimi.

“Garantojmë 100% të terapive si plazmën hiperimune dhe kemi arritur të sigurojmë terapinë e remsidvirit.

Kemi rritur kapacitet gjurmuese në të gjithë territorin mbi 80% e rasteve q ëjanë të dyshuara testohen dhe izolohen. Në një periudhë vjeshte dhe dimri kërkon që të rriten më shumë kapacitetet qoftë për të shtuar personelin e epidemiologëve.

Testimet që përveç faktit që kemi sot dy laboratorë shtetërorë ne përgatitemi për të rritur testimin nëpërmjet laboratoit dhe në pritje për teste e shpejta të vijojmë rritjen e testimeve në të gjitha strukturat e rëndësishme që kërkojmë të vijojmë aktivitetin si shkolla, bizneset”.

“Sa u takon hapjes së shkollave Ministrja e Shëndetësisë theksoi se nuk ka pasur asnjë shpërthim epidemie që do tí detyronte të mbyllnin shkollat.

“Hapja e shkollave ishte një sfidë e vërtetë, për të hapur shkollat për të vënë e zbatuar protokollet. Deri tani nuk kemi patur asnjë vatër shpërthimi epidemie në shkolla, por nuk kemi mbyllur deri më sot asnjë shkollë për arsye të shëprthimit atë që e kemi planifikuar në strategjinë tonë”./ Opinion.al

Pas