Aktualitet

COVID-19/ BioNTech synon të prodhojë 2 miliardë doza të vaksinës më 2021


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:31 - 11/01/21 |
Doriana Çepunaj

Kompania gjermane e bioteknologjisë BioNTech njoftoi sot se planifikon të prodhojë dy miliardë doza të vaksinës në bashkëpunim me American Pfizer në 2021.

“Ne tani besojmë se mund të ofrojmë rreth dy miliardë doza deri në fund të vitit 2021”, tha kompania gjatë një prezantimi të hënën.

BioNTech tha se struktura e re e prodhimit që do të hapet në muajin shkurt në Marburg të Gjermanisë, do të rrisë kapacitetin vjetor me 750 milionë doza në vit. Për të qenë efektive, vaksina Pfizer/BioNTech duhet të jepet në dy doza, me një diferencë kohore prej tri javësh.

Vaksina Pfizer/BioNTech është miratuar nga Bashkimi Evropian në fund të muajit të kaluar dhe është po ashtu në përdorim në Britani, Kanada, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera./Opinion.al

Pas