Bota

COVID-19/ Bien rastet e reja në Itali, mbetet i lartë numri i viktimave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:52 - 11/01/21 |
Semiljana Azizi

Italia ka regjistruar në 24 orë e fundit 12 532 persona të infektuar me koronavirus.

Shifrat e sotme janë pozitive dhe më një trend uljeje të ndjeshëm nga dita e djeshme ku u raportua për  18 627 raste.

Sipas autoriteteve shëndetësore  janë regjistruar 448 viktima nga COVID-19 ndërsa një ditë më parë ishin 361 persona të cilat nuk arritën të fitojnë betejën me COVID. Ndërkaq, bëhet me dije se rajoni më i goditur është Emilia Eomagna, me 1942 raste, e ndjekur nga Veneto me 1715 dhe Sicilia me 1587.

Rastet aktive aktualisht në mbarë vendin janë 575 979.

Kujtojmë që Italia e ka nisur fushatën e vaksinimit më 27 dhjetor, e që prej atëherë janë bërë 643 219 vaksina anticovid./Opinion.al

Pas