Bota

COVID/1 janari i zymtë për SHBA, regjistrohen mbi 20 milionë raste të reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:32 - 01/01/21 |
Opi Nion

Autoritetet shëndetësore në SHBA kanë bërë me dije se janë regjistruar më shumë se 20 milionë persona të infektuar me koronavirus, pas raportimit të rasteve këtë 1 janar.

Shtetet e Bashkuara mbeten në krye të listës si vendi me më shumë infeksione, me rreth 20 milionë raste.

Ndërkohë, muaji që lam pas, dhjetori mbetet muaji më i errët i pandemisë në SHBA, për shkak të numrit të vdekjeve dhe shtrimeve në spital.

Sidoqoftë, ekspertët mendojnë se numri i rasteve reale është shumë herë më i lartë. Një studim i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve sugjeron se nga shkurti në shtator numri i të infektuarve mund të ketë qenë deri në 53 milionë.

Vetëm në dhjetor kanë humbur jetën më shumë se 77500 persona nga koronavirusi, ndërsa në total numri i viktimave në SHBA është 346 mijë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Kujtojmë se në SHBA ka nisur vaksinimi i popullsisë, por ekspertë të ndryshëm thonë se pavarësisht nisjes së vaksinimit, do të duhen muaj para se të shihet një përmirësim i situatës./Opinion.al

Pas