-Kulturë

“Coda” fiton Oscar-in si filmi më i mirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:26 - 28/03/22 |
Opi Nion

Drama CODA, është shpallur filmi më i mirë në ceremoninë e çmimeve Oskar që u mbajt mbrëmjen e së shtunës në Hollivud të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Me regji dhe skenar të Sian Heder, “CODA” ka në qendër njerëzit që nuk dëgjojnë dhe përpjekjet e tyre për të kuptuar botën.

Por, edicioni i 94-të i Oscars u karakterizua me një ngjarje tjetër. Aktori Ëill Smith goditi në fytyrë komedianin Chris Rock në skenën e Oscars, pasi komediani bëri një shaka për gruan e tij, Jada Pinkett Smith. Ai tha se flokët e rruara të Jada-s janë të denja për “G.I Jane 2” duke iu referuar filmit ku Demi Moore rruan kokën.

Pasi Smith doli në skenë dhe goditi Rockun me shpullë, nisi të bërtiste nga vendi: “Mos e përmend emrin e gruas time”.

Smith më pas kërkoi falje, gjatë fjalimit të tij pasi fitoi çmimin për aktorin më të mirë. “Dua t’i kërkojë falje Akademisë dhe të nominuarve të tjerë”, tha Smith.

Ky ishte çmimi i parë Oscar i Smith për rolin e tij në King Richard, ku ka portretizuar babanë e dy tenisteve amerikane, Venus dhe Serena Ëilliams.

Ndërkaq, sa i përket çmimeve të tjera, Jane Campion u bë gruaja e tretë që fitoi Çmimin Oscar për regjisoren më të mirë për filmin Poëer of the Dog. Jessica Chastain fitoi çmimin për aktoren më të mirë për rolin e saj në The Eyes of Tammy Faye.

Troy Kotsur, bëri histori duke u bërë personi i parë i shurdhër që fitoi Oscar, për rolin e tij si aktori më i mirë dytësor në filmin CODA. Ndërsa, Ariana DeBose, fitoi çmimin për aktoren më të mirë dytësore në filmin West Side Story.

Pas