Aktualitet

Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2021, shpallet fitues afrikani Abdulrazak Gurnah


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:26 - 07/10/21 |
Opi Nion

Është publikuar fituesi i çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2021.

Sipas informcioneve zyrtare ai është afrikani Abdulrazak Gurnah. Gurnah u shpall fitues nga Akademia Suedeze.

Bëhet me dije ndër të tjera se çmimi sipas kësaj akademie u dha “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit mes hendekut midis kulturave dhe kontinenteve”./Opinion.al

 

 

Pas