Bota

Çmimi i arit rritet, situata botërore demoralizon investitorët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:52 - 24/06/20 |
el ida

Çmimet e arit janë rritur, duke arritur në nivelin më të lartë në gati tetë vitet e fundit, ndërsa aksionet globale u ftohën si shenja të një përshpejtimi në rastet e koronavirusit i mbajtën investitorët në avantazh.

Kryekonomisti i Bankës Qendrore Europiane, Philip Lane paralajmëroi se ekonomisë së zonës së euros do t’i duhej një kohë e gjatë për tu rikuperuar nga kriza e shkaktuar nga pandemia dhe një varg i të dhënave gjatë ditëve të fundit, nuk është domosdoshmërisht një udhëzues i mirë për rimëkëmbjen.

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë tarifat për eksportet prej 3.1 miliardë dollarësh nga Britania, Franca, Spanja dhe Gjermania, raportoi lajmi Bloomberg, duke përmendur një njoftim të botuar nga zyra e Përfaqësuesve të Tregtisë së ShBA-së.

E gjithë kjo, bashkë me zhvlerësimin e dollarit dhe me likuiditetin e lirë nga bankat qendrore, ndihmuan që ari të rritet në vlerë me 0.6% në 1,777.53 dollarë për ons. Më herët ari kishte arritur vlerën më të lartë që prej tetorit të 2012, me 1,779.06 dollarë.

Aksionet globale gati 0.4% më të ulëta dhe që po lëvizin pak gjatë javëve të fundit, pasi u rritën më shumë se 40% nga niveli që ishin në mars, ulin shpresat që më e keqja ka kaluar./Opinion.al

Pas