Bota

Çifti Trump përdor në stadium gjestin e konsideruar racist


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:49 - 01/11/21 |
el ida

Ka ngjallur polemika në SHBA një gjest i konsideruar racist, nga çifti Trump gjatë një ndeshje bejsbolli në shtetin e Xhorxhas.

Ish-çifti presidencial, Donald dhe Melania Trump, u panë teksa bënin gjestin kontrovers të quajtur “tomahaëk chop” në ndeshjen e Atlanta Braves kundër Houston Astros.

Ky veprim i përdorur nga fansat e Braves risjell simbolikisht përdorimin e “sëpatës së betejës nga një luftëtar indian. Por “tomahaëk chop” konsiderohet nga shumë persona si një veprim racist sepse denigron origjinën e amerikanëve vendas duke i konsideruar ata si gjakatarë të egër.

Një polemikë që zgjat prej vitesh, por që nuk ka prekur traditën e tifozëve të skuadrës, e cila duket se i reziston ndryshimeve edhe në vetë botën e futbollit, ku Washington Redskins dhe Indianët e Cleveland kanë vendosur të ndryshojnë emrin e tyre pas protestave të komunitetet vendase./Opinion.al

Pas