Bota

“Charlie Hebdo” ripublikon karikaturat e Profetit, 5 vite pas sulmit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:06 - 01/09/20 |
Opi Nion

Revista satirike franceze “Charlie Hebdo” ka riprintuar karikaturat e  Profetit Muhamet, të cilësuara nga ekstremistët Islamikë si arsye për sulmin vdekjeprurës në stafin e revistës në Janar të vitit 2015.

Imazhet janë publikuar sërish në vigjilje të gjyqit  të së mërkurës ndaj bashkëshpunëtorëve në sulmin ndaj “Charlie Hebdo”, që bashkë me një sulm të mëvonshëm në një supermarket, shkaktuan 17 viktima.

Ndërsa tre personat pjesëmarrës në sulm u vranë nga policia, ata që shkojnë përpara drejtësisë franceze janë të akuzuarit si  bashkepunëtorë.

Mes tyre gruaja e njërit prej agresorëve që po gjykohet në mungesë si dhe një rrjet personash që suportonin me armë, municione, veshje apo transport.

Faqja e parë e revistës shkruan: “E gjitha për kaq” duke publikuar në krah imazhet e profetit.

Një editorial shpjegon se thashmë këto foto i përkasin historisë./Opinion.al

 

 

Pas