Sport

Champions League/ Manchester City për herë të parë në finale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:11 - 04/05/21 |
Opi Nion

Manchester City ka hyrë në finalen e parë në Champions League që pas fitores në Kupën e Kupave të vitit 1970 që përfaqëson ende fitoren e vetme europiane të ekipit anglez.

Manchester City fitoi ndaj Paris Saint Germain me rezultatin 2-0, teksa kishin fituar edhe garën e parë në Francë 1-2.

Protagonist i ndeshjes ishte algjeriani Riyad Mahrez, autor i dygolshit që mposhti francezët, në minutën e 11 dhe të 63-të.

Anglezët u dukën superiorë, dhe kontrolluan mirë ndeshjen, përtej disa momente tensioni të kulmuara me kartonin e kuq për Angel Di Maria në pjesën e dytë.

Britanikët presin tashmë fituesen e sfidës midis Real Madrid dhe Chelsea, që në ndeshjen e parë ka përfunduar në barazim 1-1.

Pas