-ARKIVA OPINION

CFARE SOLLEN ZGJEDHJET PER TE DJATHTEN!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:34 - 25/06/15 |
root

Të ftuar:

Agron Gjekmarkaj
Andi Bushati
Ermal Hasimja
Prec Zogaj
Artan Hoxha
Enkeled Alibeaj

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=L8CeWDYKUw8″ width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (4)

Shkruaj nje koment

 1. Si Mali, si Ana nuk paskan kuptuar gje ose u eshte shpelare truri nga analizat e te ashtequajturve “analisteve”! PD-ja humbi per shkak te ndarjes se zonave elektorale nga PS-ja ne 2014-en. Me shume njerez votuan ne keto zgjedhje per PD-ne dhe me pak per PS-ne se dy vjet me pare. Se treti, ju qe jeni te disgustuar nga surrati i Metes, duhet te ishit edhe me te disgustuar nga surrati i Rames qe po instalon nje diktature personale ne Shqiperi. Po jeni kaq driteshkurter dhe bini pre e manipulimeve te mediave dhe e lini Ramen jashte ekuacionit. PD-ja duhet te ndryshoje dhe program te qarte, nuk ka dyshim. Ti Ana qe do ndermarrje politike, kontribuo! SHko tek PD-je dhe ofroi idete e tua; jo sllogane si mos u korruptoni, krijoni hapesire per njerezit te kontribuojne, etj. Jepni zgjidhje konkrete!

 2. Ky Alibeaj vertete nuk kupton fare, apo ben vete sikur nuk kupton?! Aman o Alibeaj, ne dolem si rruarr qethur nga keto zgjedhje, ti na thua: fituam. Hajde, ulni koken e vrisni mendjen cfare do te beni si force politike, se na moret ne qafe. Duhet te durojme akoma fytyren e Metes ne krye te sofres, se ju nuk dini ku keni koken. Boll me keto diskutime boshe e megallomani.

 3. Se cfare eshte komunizmi apo sistemi socialist, kete e dijne gjithe qytetaret e botes duke ju referuar rezultateve qe kane aritur keto sisteme politike te deshtuara. Nese flasim konkretisht per Shqiperine, ajo qe nuk ja kuptoj z.Bushati eshte se cfare kerkon te perkufizoje me fjalen “berishizem”
  Berisha hyri ne politike si lider i partise se pare opozitare me partine e punes.
  Me ardhjen ne pushtet te kesaj partie, Shqiperia kaloi perfundimisht nga sistemi monopartiak diktatorial komunist,, ne nje demokraci pluraliste dhe ne nje ekonomi te tregut te lire te tipit kapitalist europerendimor.
  Politikisht nuk mund te flasim per ndonje “ideollogji berishiste” pasi Beisha nuk eshte ndonje zbulues i nje ideollogjie te re. Se sa i afte ka qene ai si politikan per te bere ndryshimin e plote te sistemit politik, nga komunizmi ne demokraci, kjo edhe mund te analizohet, por eshte e vertetuar me fakte se Berisha qe nga momenti kur hyri ne politike e deri me sot, u pozicionua teresisht si nje kundershtar i rrepte i modelit komunisto-socialist.
  Nese mund te flasim per nje model “izmi” te vecante, te tille mund te quajme nje kategori politikanesh e gazetaresh qe e hedhin vallen sa majtas djathtas, e ketu mund te flisnim ndoshta per ndonje model “bushatizmi”
  Nese i largohemi modelit te gazetarit Bushati qe permend “berishizmin” e nuk eshte ne gjendje te percaktoje se cfare kupton me te, ne PS kemi nje model te vecante socialist qe mund ta quanim si “edvinizem”
  Nuk kishte ndodhur ne keto 25 vite te sistemit demokratik qe nje kryeminister te kercenoje qytetaret qe ne zgjedhjet e kryebashkiakeve te jape voten per PS perndryshe do te humbasin punen ujin e buken.
  Po, ne kete rast mund te flasim per nje “model” te ri politik qe mund ta quajme “edvinizem” e ne te vertete eshte nje reminishence e enverizmit.

Pas