Bota

“Çfarë po bën NATO? Po drejtohet nga Rusia?”, Thirrja e Zelensky për perëndimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:10 - 27/03/22 |
Opi Nion

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka kërkuar qeverive perëndimore që të furnizojnë vendin e tij me avionë, tanke dhe sisteme të mbrojtjes raketore.

Në një video të publikuar gjatë natës, ai tha se armët e rënda që mund të mbronin lirinë në Evropë po grumbullonin pluhur në stoqe.

Zelensky u ankua se avioni rus nuk mund të rrëzohej me mitralozë.

“Çfarë po bën NATO? A është duke u drejtuar nga Rusia? Çfarë presin ata? Kanë kaluar 31 ditë. Ne kërkojmë vetëm 1% të asaj që ka NATO, asgjë më shumë,” shtoi ai.

Kryeministri i Sllovakisë, Eduard Heger, konfirmoi për BBC se vendi i tij ishte i gatshëm të dërgonte arsenalin e tij të raketave të mbrojtjes ajrore S-300 të prodhimit sovjetik në Ukrainë./Opinion.al

Pas