Bota

Çfarë janë raketat supersonike që Rusia përdori në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:34 - 19/03/22 |
Opi Nion

Të shtunën në mëngjes, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se kishte përdorur raketa supersonike Kh-47M2 Kinzhal për të shkatërruar një depo nëntokësore të raketave dhe municioneve për avionët në Ukrainën perëndimore.

Sipas Moskës, sot është e pamundur që raketat supersonike të rrëzohen nga ndonjë sistem i mbrojtjes ajrore.

Por çfarë janë raketat supersonike? BBC shpjegon:

Raketat supersonike mund të fluturojnë në atmosferën e sipërme me më shumë se pesë herë shpejtësinë e zërit.

Ato konsiderohen më fleksibël se raketat konvencionale dhe mund të shmangin në mënyrë më efektive përgjimin e mbrojtjes ajrore.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se raketa e përdorur në Ukrainën perëndimore mund të arrijë objektiva me një rreze prej më shumë se 2,000 kilometrash (1,242 milje). Vitin e kaluar, Rusia njoftoi lëshimin e suksesshëm të një rakete supersonike nga një fregatë në Detin e Bardhë në brigjet e saj veriperëndimore.

 

Ajo kishte deklaruar se synonte ta përfshinte armën në pajisjet e luftanijeve dhe nëndetëseve ruse.

Përveç Rusisë, Kina, Shtetet e Bashkuara dhe të paktën pesë vende të tjera po punojnë në teknologjinë e raketave supersonike./Opinion.al

Pas