Aktualitet

Çfarë foli Rama me kinezët për rrugën e Arbrit?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:39 - 26/11/15 |
b.f

Ndërkohë që Ministria e Trasportit pritet të jap një përgjigje për projektin kinez për rrugën e Arbrit, Kryeministri Rama gjatë takimit që ka zhvilluar me homologun e tij kinez Li Keqiang ka kerkuar finalizimin e negociatave per fillimin e punimeve ne kete aks rrugor.

Pjese e bisedimeve mes dy homologeve Rama e Keqiang ka qene Parku Industrail ne zonen ekonomike të Durrësit, për të cilën Kryeministri shqiptar ka kërkuar mbështetjen kineze dhe ka garancinë për përfshirjen e sa me shume kompanieve kineze për ngritjen e Parku por dhe mbështetjen e zhvillimit të infrastruktures portuale në vendin tonë.

Kryeministri thuhet në njoftimin e Qeverise ka vleresuar në takimin me Keqiang si  moment të rëndësishëm të vizitës se tij ne Kine firmosjen trepaleshe të Marreveshjes se Mirekuptimit mes ministrave te Transportit te Shqiperise e te Malit te Zi dhe Presidentit te Pacific Construction, per ndertimin e Korridorit te Kalter. Ne kete marreveshje do te perfshihen ne vijim edhe Bosnja e Kroacia si pale te interesuara per projektin.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas