Life Style

Çfarë është dembelizmi dimëror dhe si ta trajtoni atë?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:12 - 29/11/22 |
Opi Nion

A ndiheni dembelë gjatë muajve të dimrit dhe thjesht dëshironi të qëndroni nën një batanije? Epo, shkenca thotë se kjo ka të bëjë me motin, të cilin nuk mund ta kontrolloni dot. Në dimër, ditët janë më të shkurtra dhe në zonat më të ftohta, dielli nuk është shumë i dukshëm.

Drita e diellit është e lidhur drejtpërdrejt me produktivitetin tuaj dhe nivelet e lumturisë. Në mungesë të dritës së diellit, ora juaj e brendshme ose ritmi cirkadian ndikohet, duke rezultuar në ndryshime në nivelet e serotoninës – hormoni i lumturisë që është përgjegjës për mirëqenien e një personi.

Ekspertët thonë se këto ndryshime shfaqin të gjitha llojet e simptomave, duke përfshirë mungesën e energjisë dhe plogështi. Jo pa arsye janari është konsideruar si muaji më pak produktiv për shkak të rënies së fortë të temperaturës në të gjithë hemisferën veriore.

Për shumicën e njerëzve, rënia e vazhdueshme e niveleve të serotoninës është e dëmshme, sepse i bën ata të ndihen të inatosur, të dëshpëruar dhe dembelë. Ndonjëherë, rënia e hormoneve të lumturisë mund të shkaktojë kushte serioze si çrregullimi emocional sezonal (SAD).

Një person me SAD mund të shfaqë simptoma që mund të ngatërrohen me dembelizëm, duke përfshirë ankthin, problemet me gjumin, ndryshimet e oreksit, problemet me përqendrimin, ndjenjat e depresionit etj. Për t’i bërë dimrat më të durueshëm dhe për të hequr qafe letargjinë, mund të provoni disa gjëra.

Hani ushqime të shëndetshme. Sigurohuni që të hani shumë proteina bimore, drithëra të plota, fruta, perime dhe arra. Këto ushqime do t’ju ndihmojnë të merrni proteinat, vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten për të ruajtur energjinë tuaj.

Ushtroni rregullisht. Edhe pse stërvitja është gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur jeni të lodhur, stërvitja e rregullt ju ndihmon të çlironi endorfinë që do të përmirësojë shëndetin tuaj mendor dhe do të rrisë nivelet tuaja të energjisë. Kur është e mundur, ushtroni jashtë. Edhe nëse nuk ësht diell, përsëri do të merrni disa rreze natyrale UV për të rritur nivelet e vitaminës D.

Terapia me dritë. Mungesa e dritës është një faktor që kontribuon në rritjen e ndjenjave të depresionit gjatë muajve të dimrit. Terapia me dritë ndihmon në krijimin e ekspozimit ndaj dritës ose dritës artificiale. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një shëtitje jashtë në një ditë me diell ose duke përdorur drita artificiale që imitojnë dritën natyrale të ditës, terapia me dritë që varion nga 15-45 minuta në ditë mund të ulë simptomat e dëshpërimit gjatë dimrit.

Rritja e ndërveprimeve sociale. Ndërveprimi me familjen, miqtë dhe kolegët mund të ndihmojë në përmirësimin e disponimit tuaj. Edhe kur këto ndërveprime janë virtuale, do t’ju ndihmojë të ndiheni të lidhur me të tjerët në muajt e dimrit.

Pas