-U tha në Opinion

Censusi/Grubi: Përdorimi i gjuhës dhe flamurit varet nga përqindja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:50 - 23/03/21 |
el ida

Zv. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grbui e ka cilësuar me rëndësi jetnike për të drejtat kombëtare etnike  të shqiptarëve, regjistrimin në censusin e vitit 2021.

Gjatë një interviste në emisionin “Opinion”, Grubi tha se përdorimi i gjuhës dhe flamurit kombëtar në institucione, varet gjithashtu nga përqindja e popullsisë.

“Zhvillohet censusi 20 vitye pas censusit të parë në vitin 2001, ku shqiptarët kanë dalë 25.17%. Siç e dinë shikuesit tuaj të drejtat e shqiptarëve janë të prcaktuara me përqindje. Përdorimi i gjuhës shqipe përcaktohet me përqindje. Popullata që përbën më shumë se 20% të popullatës së përgjithshme ka të drejtë ta përdorë gjuhën në të gjithë gjithë territorin. Flamuri kombëtar mund të përdoret nëse jemi më shumë se 50% në komunën e caktuar, në formë zyrtare. Përfaqësimi ageduat në institucionet e shtetit bëhet në përputhje me kuotat e paracaktuara në census. Prandaj dhe po inisitojmë që mërgata në mënyrë masive të regjistrohet”, u shpreh Grubi.

Zv.Kryeministri i Maqedonisë së Veriut tha se edhe mërgata mund të regjistrohet online në censusin, që do të vijojë deri më 21 Prill.

“Çdo shqiptar i Maqedonisë së Veriut, mjafton të ketë lindur në Maqedoni, pavarësisht se jeton jashtë apo mund të ketë marr një pasaportë të një vendi tjetër nuk ka asnjë pengesë që të regjistrohet. Regjistrohet online në faqen census.stat.gov.mk dhe zgjat 3-5 minuta regjistrimi i vet dhe i familjes, për të kontribuar për të drejtat e bashkëkombasve që jetojnë në Maqdoninë e Veriut”, u shpreh Grubi duke shtuar se rezidentët jashtë Maqedonisë së Veriut, duke u regjistruar në census nuk humbasin asnjë të drejtë në shtetin ku jetojnë apo kanë marr nënshtetësinë.

Gjatë intervistës Grubi tha gjithashtu se sipas vlerësimeve, nisur edhe nga nxënësit e regjistruar në shkolla, numri i shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut mendohet të ketë arritur në 30%./Opinion.al

 

Pas