Kryesore

Bylykbashi: Më në fund 7 ligjet gjetën ‘dritën e diellit’ në Kuvend


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 25/09/20 |
el ida

Përfaqësuesi i opozitës në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi, bën me dije se pas dy muajsh miratim në Këshillin Politik, paketa e dytë e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor do të kalojë në Kuvend.

Bylykbashi thotë se 7 ligjet duhet të ishin miratuar por u desh presioni i opozitës dhe partnerëve ndërkombëtarë. Ai shpjegon po ashtu, se 7 ligjet godasin krimin zgjedhor, fenomenet që cënojnë procesin zgjedhor si dhe rregullojnë rolin e Policisë.

Sipas Bylybashit, Rama nuk i kalonte në Kuvend këto ligje sepse nuk i interesonte goditja e krimit zgjedhor, por ndryshimi i rregullave të lojës për 25 prillin.

Postimi i plotë:

Me ne fund paketa e dyte e amendamenteve pas ndryshimeve ne Kodin Zgjedhor, me 7 ligjet qe u miratuan nga Keshilli Politik me konsensus ne korrik, gjeti driten e diellit ne Kuvend edhe pse perfaqesuesi socialist ne Keshillin Politik kishte deklaruar qe me 27 korrik se ato ishin depozituar ne Kuvend ne perputhje me Marreveshjen e 5 qershorit. Pergjate dy muajve asnje prej ketyre ligjeve nuk u perfshi ne programin e punes se Kuvendit, duke shkelur Marreveshjen e 14 janarit dhe ate te 5 qershorit.

Ligjet u miratuan ne korrik ne Keshillin Politik si pjese e Marreveshjes se 5 qershorit, por per dy muaj u mbajten te fshehur ne sirtaret e Kuvendit. U desh presioni i Opozites ne Keshillin Politik diten e marte 22 shtator dhe presioni nderkombetar qe perfaqesuesit e PS t’i nxirrnin nga sirtari pas dy muajsh fshehjeje dhe t’i regjistronin sot ne Kuvend.

Njeri ligj i kalon SPAK-ut kompetencen per te hetuar shitblerjen e votes. Nje ligj i shtrengon rripat prokurorise se zakonshme per te goditur krimet e tjera zgjedhore dhe jo t’i toleroje ato siç ka bere deri me sot. Nje ligj qarteson rolin e policise ne zgjedhje qe Kryeministri te mos i jape me urdher policeve qe te bejne fushate per PS. Ligjet e tjera godasin fenomene te tjera qe cenojne zgjedhjet. Te gjitha te miratuara mbi bazen e propozimeve te Opozites se Bashkuar ne Keshillin Politik. Por sot, sharlatanet e mazhorances na i paraqiten sikur jane iniciativat e tyre. Ata kane vetem nje detyre tani mbi bazen e Marreveshjes se 14 janarit: t’i miratojne keto ligje pa asnje ndryshim, siç jane miratuar nga Keshilli.

Ato ligje sot duhej te ishin miratuar e te ishin ne fuqi, por Edi Rames nuk i intereson goditja e krimit zgjedhor. Atij i intereson te ndryshoje rregullat konsensuale te lojes, jo te miratoje rregulla qe i lidhin duart me 25 prill 2021 atij dhe krimineleve qe ka pas.
Sado qe te perpiqet, me 25 prill 2021 Edi Rama ka takim me fundin e tij politik.

Pas