Aktualitet

Butrinti/ Protestuesit i kërkojnë mbështetje, Berisha: E garantoj Edi Ramën se…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 23/05/22 |
Opi Nion

Teksa po hynte në seancën plenare të ditës së sotme kryetari i zgjedhur i Partisë Demokratike, Sali Berisha, është takuar me protestuesit jashtë seancës, të cilët janë kundër ligjit për Butrintin. Berisha është ndalur dhe ka dhënë një prononcim të shkurtër për gazetarët.

Berisha është shprehur se mbrojtja e Butrintit është imperativ për çdo shqiptar dhe se Rama nuk mund të sillet me një pasuri kombëtre si të ishte një plaçkë.

“Mbrojtja e Butrintit imperativ për çdo shqiptar. E garantoj Edi Ramën se nuk mund të sillet me Butrintin si të ishte plaçkë e Kolekave, ajo është pronë e shqiptarëve. Ata që kanë parashikuar shpërbërjen e parkut dhe kanë përdorur një plan menaxhimi për këtë qëllim kanë parashtruar programin e një akti korruptiv të pashembullt”, tha Berisha.

Ndërsa në Kuvendin e Shqipërisë do të zhvillohet sot debati për miratimin e projektit të Parkut Kombëtar të Butrintit, jashtë tij u zhvillua një protestë nga shoqëria civile.

Ambientalisti Sazan Guri i kërkoi mbështetje Berishës për të mos e lejuar ligjin të kalojë. “Duke pasur ikonat e arkeologjisë me vete, si zoti Apollon Baçe duam që të kapet sot mikrofoni të mos kalojë ligji”, tha Guri.

Ndërsa Berisha u përgjigj:“ Unë po e ndjek me vëmendje dhe do përdor zërin tim kundër këtij projekti korruptiv në Shqipëri dhe Europë. Shkatërrimtar për një pasuri përrallore të kombit shqiptar”.

Pas