Bota

Burri i çan barkun gruas me drapër për të parë gjininë e fëmijës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:50 - 22/09/20 |
Opi Nion

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Indi. Një burrë është arrestuar pasi i ka çarë me drapër barkun gruas së tij shtatzënë për të mësuar gjininë e fëmijës.

Akti barbar shkaktoi vdekjen e fëmijës, ndërsa nëna është në gjendje të rëndë shëndetësore. Sipas mediave lokale, çifti kishte 5 vajza.

Në Indi, vajzat shihen si barrë për familjen dhe preferohen djemtë. Shumë familje bëjnë fëmijë derisa të lindin një djalë.

Në Indi aborti është i ligjshëm, duke bërë që mijëra vajza abortohen çdo vit në këtë shtet

. Kjo është arsyeja që India ka vetëm 100 femra për çdo 107 meshkuj të lindur. Në botë, mesatarja është 100 femra për 105 meshkuj.

Pas