Kronikë

Burg për porositësin e dy vrasjeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:12 - 18/09/21 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme ka vendosur arrest me burg për Erjon Alibej, Xhuljan Hoxhën dhe Euglen Halilin. Këta dyshohet se kane kryer vrasjet e Emiljano Ramazanit dhe Regis Runajt në korrik të vitit 2020 në Elbasan. Për këto krime të rënda janë vënë në pranga fillimisht Xhuljana Hoxha dhe Eugen Halilin si ekzekutorët e krimit, ndërsa Erjon Alibej është porositësi i vrasjeve.

Në dosjen hetimore thuhet se Runaj u ekzekutua me 27 goditje me thikë nga pas shpine, ngjarja ndodhi në dalje të qytetit të Elbasanit. Euglen Halili ka rrëfyer para hetuesive se ai e ka kryer vrasjen e Regis Runaj, për llogari Xhuljano Hoxhës. Për këtë krim do të merrte një shumë gati 100 mije euro. Runaj ishte miku i Emiljano Ramazanit, 39-vjeçarit që u vra me armë në momentin që po hipte në automjetin e tij, pasi kishte dalë nga palestra.

Erjon Alibej është vëllai i Endrit Alibejt, të ekzekutuar në Elbasan në Dhjetor të 2018-ës. Pistat kryesore për të dy ngjarjet është hakmarrja për ngjarjen e Bradasheshit në dhjetor të 2018 ku u ekzekutua na një atentat mafioz i vëllai Erjonit, Endrit Alibej. Atë natë, mbeti i vrarë edhe xhaxhai i tij, Arben Dylgjeri dhe shtetasi turk Erdal Durnay. Mbi automjetin luksoz “Range Rover-it”, u qëllua një breshëri plumbash kallashnikovi. Seriali i ngjarjeve dyshohet të ketë nisur fillimisht për prishjen e pazareve të drogës./ Tv Klan

Pas