Kryesore

Burg për ish-kryebashkiakun e Lezhës, PD: Ka punuar me ndershmëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:56 - 17/09/20 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka reaguar pas dënimet me burg të ish-kryebashkiakut të Lezhës, Fran Frrokaj, për tjetërsim pronash.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Bardhi shprehet se PD është e bindur se Frrokaj ka bërë një punë të shkëlqyer dhe me ndershmëri.

Sipas tij gjykimi ndaj ish-krybashkikakut  në shkallën e parë ka patur mungesë transparence dhe indicie të forta për ndërhyrje të papërshtatshme politike. Po ashtu, ai thekson se Frrokaj do e apelojë dënimin.

Sapo u njohëm me vendimin e gjykatës për ish kreun e bashkisë së Lezhës zotin Fran Frrokaj. Ne jemi të bindur për punën e shkëlqyer që ai ka bërë për Lezhën dhe qytetarët e saj, sikundër shprehim besimin se zoti Frrokaj ka punuar çdo ditë me përkushtim dhe ndershmëri. Gjykimi në shkallën e parë ka patur mungesë transparence dhe indicie të forta për ndërhyrje të papërshtatshme politike. Jemi informuar gjithashtu se z. Frrokaj do ta apelojë vendimin. Ne shprehim bindjen se gjykimi në shkallët më të larta i kësaj çështje do të nxjerrë në dritë të vërtetën. Ne i bëjmë thirrje organeve të drejtësisë ti qëndrojnë sa më larg ndikimeve të politikës në këtë proces dhe të bëjnë drejtësi,”-shprehet Bardhi.

Kujtojmë se Gjykata e Lezhës ka shpallur  fajtor dhe ka dënuar me 4 vite burg ish-kreun e bashkisë Lëzhë, Fran Frokaj, i cili akuzohet për tjetërsim pronash.

Ndërkohë, Gjok Ndoka u shpall i pafajshëm për falsifikim dokumentash, por dënimin e ka vetëm për shpërdorim detyre. Gjykata ka dhënë edhe një vit burg për ish-nënkryetarin e bashkisë Enver Hafizi./ Opinion.al

Pas