Aktualitet

Bruksel, Thaçi optimist para takimit me Vuçiç: Kosova po hyn në fazë të re


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 07/09/18 |
b.f

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dhënë një deklaratë për mediat në Bruksel, para se të hynte në takim me homologun e tij serb Aleksander Vuçiç në kuadër të bisedimeve Kosovë-Serbi.

Ai tha se “Kosova po hyn në një fazë të re të dialogut që pritet të shënojë progres sikurse për popullin serb ashtu edhe për popullin e Kosovës. Jam i vetëdijshëm që do të kemi pengesa por edhe vështirësi të mëdha por ja vlenë për t punuar që të shënojmë progres. Kjo gjendje ‘status quo’ është e paqëndrueshme, ky konflikt i ngrirë është i paqendrueshëm duhet të lëvizim drejt së ardhmes europiane”.

“E ritheksoj ky dialog dhe marrëveshja përfundimtare, ka kuptim vetëm atëherë kur të ndodhë njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë që nënkupton anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara si dhe fitimin e njohjeve globale”, shtoi Presidenti i Kosovës.

“Askush çështjen e negociatave, nuk mund ta lidh me çështje të ndryshme të ndodhura në botë. Njerëzit do të jetojnë me shtetësi të plota të tyre. Në Kosovë do të ruhet substanca dhe rrethi multientik sipas rrethit dhe rendit të saj. Të gjitha tonet për luftë dhe refugjatë janë absurde”, theksoi ai.

Pas