Bota

Britania: Ushtarët rusë sabotuan pajisjet, rrëzuan aksidentalisht avionin e tyre


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:50 - 31/03/22 |
Opi Nion

Kreu i agjencisë kibernetike dhe sigurisë në Mbretërinë e Bashkuar, beson se Rusia e ka keqvlerësuar situatën në Ukrainë dhe disa nga këshilltarët e Vladimir Putin nuk po i thonë të vërtetën.

Jeremy Fleming ka mbajtur një fjalim të rrallë gjatë një vizite në Australi, ku ai tha se ushtarët rusë – pa armë dhe pa moral – kishin refuzuar të zbatonin urdhrat, sabotuan pajisjet e tyre dhe madje rrëzuan aksidentalisht avionin e tyre.

Këshilltarët e Putinit kanë frikë t’i thonë të vërtetën, tha ai, por ajo që po ndodh dhe shkalla e këtyre gjykimeve të gabuara duhet të jetë e qartë për regjimin.

“E gjitha i shtohet llogaritjes së gabuar strategjike, që udhëheqësit perëndimorë e paralajmëruan Putinin se do të ishte. Është bërë lufta e tij personale, me koston që paguhet nga njerëz të pafajshëm në Ukrainë dhe, gjithnjë e më shumë, nga rusët e zakonshëm gjithashtu.”

Jeremy tha gjithashtu se kishte rreziqe që Kina të ishte shumë e lidhur me Rusinë./Opinion.al

Pas