Bota

Britania do të kthejë emigrantët e paligjshëm që hyjnë nga Franca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:13 - 23/08/19 |
xhu lia

Kryeministri britanik Boris Johnson u shpreh se Britania e Madhe do të kthejë të emigrantët që hyjnë në mënyrë të paligjshme përmes të ‘La Manshit’ nga Franca.

“Ne do t’ju kthejmë përsëri. Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të konsiderohet si një vend, ku ju mund të vini në mënyrë të paligjshme”, -u shpreh Johnson, kur u pyet se cili do të ishte mesazhi tij për emigrantët e paligjshëm, pasi autoritetet britanike ndaluan një varkë emigrantësh në brigjet e jugut të Anglisë.

Ndërkohë mësohet se rreth 65 persona, të cilët kishin mbërritur në Britaninë e Madhe, në mënyrë të paligjshme, me anije të vogla, janë kthyer në vendet evropiane.

Vetëm gjatë këtij viti më shumë se 950 njerëz, përfshirë të paktën 80 fëmijë kanë kaluar kanalin që lidh Francën dhe Anglinë me anë të anije të vogla./Opinion.al/

Pas