Bota

Britania njofton sanksione kundër Bjellorusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:20 - 01/03/22 |
Opi Nion

Britania e Madhe do të vendosë sanksione ndaj Bjellorusisë për rolin e saj në pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Lajmi u bë i ditur nga qeveria britanike.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se sanksionet do të vendosen kundër individëve dhe organizatave për rolin që vendi i tyre po luan në pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

“Regjimi i Lukashenkos ndihmon dhe nxit në mënyrë aktive pushtimin e paligjshëm të Rusisë dhe do të detyrohet të ndjejë pasojat ekonomike për mbështetjen e tij për Putinin”, tha Trus.

Pas