Sport

Britania do rikthejë alkoolin në stadiume pas 36 vitesh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:19 - 24/09/21 |
Opi Nion

Britania do të rikthejë përdorimin e alkoolit nga tifozët në stadiume për herë të parë që nga viti 1985.

Gazeta “The Times”, ish-Ministrja e Sportit dhe deputetja konservatore, Tracey Crouch, ka përfunduar një rishikim të pavarur të çështjes.

Ajo ka vendosur që të provojë një projekt pilot, ku do të shërbehet alkool në ndeshjet e “National League” dhe “League 2”, me synimin për ta zgjeruar në një nivel më të lartë.

Ligat e tjera kryesore europiane u lejojnë tifozëve që të shijojnë konsumimin e birrës në vendet e tyre, ndërsa ndjekin ndeshjen. Gjithashtu, një mas e tillë nuk shihet në sportet e tjera britanike, si kriket dhe regby.

Crouch beson se masa mund të inkurajojë tifozët që të mos pinë pije para ndeshjeve dhe do të krijojë të ardhura shumë të nevojshme për klubet e ligave më të ulëta.

Pas