Bota

Britania dhe Franca nënshkruajnë marrëveshjen për emigracioninBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:46 - 14/11/22 |
Opi Nion

Britania dhe Franca nënshkruan këtë të hënë një marrëveshje me vlerë 72.2 milionë euro për të ndalur emigracionin e paligjshëm në Kanalin e La Manshit.

Deri më tani këtë vit, më shumë se 40,000 njerëz kanë kaluar Kanalin me varka të vogla, nga 28,526 vitin e kaluar, duke ushtruar presion mbi kryeministrin e ri britanik Rishi Sunak dhe ministren e brendshme Suella Braverman për të bërë më shumë për të frenuar ardhjet.

“Është në interesin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe asaj franceze që të punojnë së bashku për të zgjidhur këtë problem kompleks,” tha Braverman në një deklaratë, pas takimit me ministrin e brendshëm francez Gerald Darmanin në Paris të hënën në mëngjes.

“Nuk ka rregullime të shpejta, por kjo marrëveshje e re do të thotë se ne mund të rrisim ndjeshëm numrin e oficierëve francezë që patrullojnë plazhet në Francën veriore dhe të sigurojmë që oficerët e Mbretërisë së Bashkuar dhe francezëve të punojnë së bashku për të ndaluar kalimin e paligjshëm të emigrantëve”, tha Darmanin.

Darmanin shkroi në Twitter duke thënë se Franca dhe Britania, me këtë marrëveshje, po forconin bashkëpunimin e tyre kundër emigracionit të paligjshëm.

Qeveria britanike tha se marrëveshja shumëvjeçare do të shihte një rritje prej 40% në numrin e oficerëve të financuar nga Mbretëria e Bashkuar që patrullojnë plazhet franceze në pesë muajt e ardhshëm.

Oficerët britanikë do të vendosen gjithashtu në dhomat e kontrollit të udhëhequra nga francezët dhe në terren me homologët e tyre për herë të parë për të përmirësuar koordinimin dhe shkëmbimin e informacionit.

Marrëveshja do të forcojë sigurinë në porte duke financuar investime në teknologjinë e mbikëqyrjes, dronët, ekipet e qenve zbulues, dhe helikopterët për të ndihmuar në zbulimin dhe parandalimin e kalimeve të paligjshme në kanalin e La Manshit.

Britania tha se më shumë se 30,000 përpjekje për kalim të paligjshëm nga Franca janë parandaluar që nga fillimi i vitit.

Shqiptarët përbënin 42% të njerëzve që udhëtonin me gomone midis majit dhe shtatorit të këtij viti, sipas shifrave të qeverisë britanike të publikuara në fillim të këtij muaji. Pak më shumë se 11,000 shqiptarë mbërritën në këta pesë muaj, krahasuar me 815 në vitin 2020, treguan shifrat./Opinion.al

Pas