Bota

Britania dërgon një pjesë të flotës dhe ushtarë në shtetet kufitare me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:56 - 26/02/22 |
Opi Nion

Britania ka dërguar ka dërguar në Evropën Lindore anijet e marinës mbretërore dhe trupat e ushtrisë për të forcuar frontin lindor të NATO-s Lajmi është bëri  dituar nga Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

“HMS Trent është në Mesdheun lindor, duke kryer stërvitje të NATO-s me helikopterët Merlin dhe Aeroplanët e Patrullës Detare RAF P8 Poseidon”, thuhet në deklaratë. HMS Diamond, një shkatërrues, do të bashkohet nga Portsmouth.

Sipas njoftimit, tanke dhe automjete të blinduara kanë mbërritur në Estoni nga Gjermania, me pajisje të tjera dhe rreth 1000 trupa që do të mbërrijnë gjatë ditëve në vijim.

Në deklaratë thuhet më tej se avionët luftarakë Typhoon “që fluturojnë nga bazat në Qipro dhe në Mbretërinë e Bashkuar tani po patrullojnë hapësirën ajrore të NATO-s mbi Rumani dhe Poloni së bashku me aleatët e NATO-s.

Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace tha: “Forcat tona të armatosura po thirren edhe një herë në shërbim të kombit tonë dhe unë përshëndes guximin dhe ndjenjën e detyrës të ndarë nga i gjithë personeli ynë që është vendosur për të mbështetur NATO-n.”

Pas