Bota

Britani/ Boris Johnson në krizë qeverieBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:12 - 07/07/22 |
Opi Nion

Pas largimit të dy ministrave kyç, Shefi i Thesarit Rishi Sunak dhe Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid, kryeministri britanik Boris Johnson ka shkarkuar dhe krahun e tij të djathtë në qeveri, Sekretarin e Lartë të Shtetit, Michael Gove.

Pesë ministra dhe më shumë se 40 nënsekretarë dhe asistentë parlamentarë kanë dhënë dorëheqjen, duke i kërkuar Kryeministrit britanik të japë dorëheqjen.

Pavarësisht këtyre thirrje, Johnson, edhe pse me pozita të dobësuara, ka deklaruar se nuk do të japë dorëheqjen.

Pas