-U tha në Opinion

Breçani: Mond Çekiçin e arrestuam në 2008, i drejtoi armën RENEA-s


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:11 - 22/03/21 |
el ida

Erzen Breçani, ish-pjesë e Policisë së Shtetit ka treguar në emisionin “Opinion” momentin e arrestimit të Edmond Koçit (Mond Çekiçi) në dhjetor të vitit 2008.

Ndër të tjera Breçani tha se Koçi konsiderohej person me rrezikshmëri të lartë dhe gjatë operacionit të atëhershëm, ka nxjerrë armën dhe ja ka drejtuar policisë.

“Paraqiste rrezikshmëri të lartë. Në vitin 2008 kam qenë pjesë e forcave RENEA dhe kam marr pjesë në arrestimin e tij. Në dhjetor të vitit 2008 na kanë dhënë informacion të saktë për vendodhjen e tij, në një lokal në lagjen e tij, që kishte 2 hyrje dhe dy dalje. U vendos për t’u arrestuar personi në fjalë, Mondi. Forcat RENEA, grupi i ndërhyrjes së planifikuar në momentin që ndërhynë, ai nxori pistoletën dhe ua drejtoi punonjësve të RENEAS. Aty e kemi neutralizuar duke i kapur dorën dhe e kemi shtrirë përtokë. Kam qenë aty pjesë e grupit të neutralizimit të Mondit dhe ka qenë një dometehënie e lartë atëherë, që forcat speciale nuk kanë qëllim të drejtojnë armën. Ishte person me rrezikshmëri të lartë, sapo ka dëgjuar në hyrje të lokalit “ndal policia”, ai menjëherë ka nxjerr armën. Është dënuar dhe ka vuajtur dënimin 2 vite për armëmbajtje pa leje”, tha Breçani./Opinion.al

Pas