Bota

Brazili pezullon përdorimin e 12 milionë dozave të vaksinës Sinovac


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:07 - 06/09/21 |
Opi Nion

12 milionë doza të Sinovac Biotech Ltd të Kinës janë pezulluar nga Rregullatori federal i shëndetit të Brazilit, pasi ishin prodhua në një fabrikë të paautorizuar.

Pezullimi i dozave të vaksinës ishte paralajmëruar edhe më herët nga instituti Butantan i Sao Paulos, një qendër biomjekësore që ka bashkëpunuar me Sinovac për të mbushur dhe përfunduar vaksinat në vend, 12.1 milion doza, të dërguara në Brazil ishin bërë në fabrikë.

“Njësia prodhuese, nuk u inspektua dhe nuk u miratua autorizimin e përdorimit urgjent të vaksinës së përmendur,” tha rregullatori. / Opinion.al

Pas