-U tha në Opinion

Brataj hyn në studio me maskë: Është detyrim në ambjentet e brendshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:33 - 09/07/20 |
Opi Nion

Shefi i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka mbërritur në studion e “Opinion” këtë të enjte me maskë . Ndonëse Brataj u prek nga COVID disa muaj më parë dhe e kaloi, ai ka vendosur ta mbajë maskën edhe gjatë intervistës në studio, pavarësisht se të ftuarit kanë qenë në më shumë se 2 metër distancë.

Brataj u shpreh se në këtë moment maska është detyrim në të gjiha ambientet e brendshme.

“Në këtë moment, maska është detyrim. Me hapjen publike të transportit është detyrim në të gjitha ambientet e brendshme. Duhet të shtrëngojmë masat me qëllim që brenda dy apo tre jabësh të ulim numrat”, tha Brataj.

Duke iu referuar telefonatave në drejtim të urgjencës, Brataj tha se ka një rënie të numrit krahasuar me periudhën Mars-Prill.

“Telefonata janë 1200 në ditë, nga 5 mijë që ishte në fillim.  Kemi dy grupe njerëzish. Kush ka në rrethin familjar apo shoqëror njerëz të infektuar dhe që marrin në telefon për t’u informuar. Është dhe  grupi tjetër që nuk ka asnjë nga këto, vazhdojnë akoma të thonë që s’ka COVID. Ndaj dhe ka rënë numri”, tha Brataj ./Opinion.al

Pas