Aktualitet

Braçe dorëzon çelësat,rrëzon karrigen e zyrës:S’hyra as s’dola si hajdut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:40 - 20/09/21 |
Opi Nion

Ish-zevndëskryeministri Erion Braçe ka dorëzuar detyrën e zv.kryeministrit dhe në ikje ka rrëzuar edhe karrigen ku qëndroi ulur për 4 vite.

Këtë e ka bërë me dije vetë Braçe nëpërmjet një postimi të bërë në rrjetet sociale duke e konsideruar detyrën e zv.kryeministrit “një përvojë të çuditshme pushteti, përvojë karrigeje, e të komplikuar”, Braçe thotë se nuk e kërkoi këtë post por as nuk e pranoi.

“Nje pervoje e cuditshme pushteti, karrigeje, e komplikuar, qe as e doja e as e kerkova-ma kerkuan, as e pranova si te tille e as me pranoi. Por e vlefshme patjeter”;

Në shënimin e gjatë në Facebook Braçe nënvizon se pati lirinë të kundërshtojë dhe sipas tij, nuk hyri e nuk doli si hajdut.

Postimi i Erion Braçes:

Të premten që shkoi puna ime në qeveri u mbyll; marredhenia e krijuar nga deshira per ti sherbyer njerezve ne ate nivel mbaroi; Mbase edhe me heret, qyshkur u kufizua ne limitet e rutines qe here me ngjante me dezhurnin ne gjimnaz dhe, heren tjeter me detyrimin per te respektuar nje kod etike me marredhenie brenda. Nje pervoje e cuditshme pushteti, karrigeje, e komplikuar, qe as e doja e as e kerkova-ma kerkuan, as e pranova si te tille e as me pranoi. Por e vlefshme patjeter;

Nga jashte nuk do ta kisha njohur kurre deri ne detaje. Madje edhe veten, vene ne prove kush e di sa here nga dallimi mes asaj qe vjen si deshire, strukturohet si mendim, arrin ne veprim dhe tamam ketu behet i pamundur, madje edhe tjetersohet, shoqeruar nga pamundesia per te folur, spjeguar e mbrojtur publikisht-Kodi Etik. Nje gje ja them kujtdo ama: Pata lirine te kondershtoj, te them JO;

Kam votuar pro me bindje, kam firmosur po aq i bindur cdo vendim ne favor te se mires publike, ashtu sic kam firmosur formalisht, sipas ligjit per shkak te kryesimit te mbledhjes, shoqeruar me mendimin tim kundershtues ne perputhje me parimet e bindjet e mia; Nuk hyra si hajdut, nuk dola si hajdut!

Ne 2 vite e gjysem kuptova qe e gjitha eshte ceshtje vullneti, te vjedhesh ose jo, te lejosh te vjedhin ose jo; patjeter ceshtje drejtesie. Sot eshte nje dite tjeter, e re aq sa lejon pervoja e gjate ne kuvend te jete e tille; por jam ne habitatin tim ama! Sot eshte gjithashtu tamam dita qe te falenderoj 5 gra e vajza-zyra ime kaq ishte, Ejanen, Elden, Ilven, Entelen, Klaudian;

Kane perballuar gjithcka, nga pergatitjet per mbledhjet e qeverise tek cdo proces ligjor e jo vetem ne administaten publike, sherbimet, integrimin, parandalimin e pastrimit te parase se zeze, zhvillimin territorial dhe kohezionin, objektivat e zhvillimit te qendrueshem, perdorimin e parase publike dhe rregullat e reja te prokurimit publik…

Ju jam shume mirenjohes per gjithe sherbimin tuaj politik, civil, profesional, konkret, te drejte e te ndershem! Nderkohe, dua te falenderoj drejtuesit e agjencive te perfshira ne keto procese, Tanin per Fzhsh, Albanen per Dap, Lorinin per Adisa, Reiden per App..

Pas