Sport

Botërori 2022/ Argjentina në çerekfinale, përballet me HolandënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:18 - 03/12/22 |
Opi Nion

Argjentina ka mundur me rezultatin 2 me 1 Australinë duke kaluar kështu në çerekfinalen e Botërorit 2022.

Ka qenë ylli i futbollit Lionel Messi që ka shënuar në minutën e 35-të të ndeshjes duke kaluar në avantazh skuadrën e Argjentinës.

Në pjesën e dytë të ndeshjes, skuadra argjentinase dyfishoi shifrat me një gol të Julian Alvarez.

Në minutën e 77-të, australianët u rikthyen me një sulm të fuqishëm. Krosimi i Aziz Behich u drejtua drejt Craig Goodëin, më pas goditi Enzo Fernandez dhe topi fluturoi në këndin e poshtëm duke shënuar golin e parë dhe të vetëm gjatë kësaj ndeshje për Australinë.

Dy skuadrat e kualifikuara sot, Holanda dhe Argjentina sfidën në çerekfinale e kanë përballë njëra-tjetrës.

Pas