Bota

Boris Johnson: Ukraina nuk do t’i bashkohet NATO-s kaq shpejt


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:06 - 16/03/22 |
Opi Nion

Boris Johnson ka thënë se “nuk ka asnjë mënyrë që Ukraina të bashkohet me NATO-n së shpejti”, por thekson se vendimi duhet të merret nga presidenti i vendit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të martën se është e rëndësishme të pranohet se Ukraina nuk do të jetë anëtare e NATO-s, duke u shprehur:

“Ne kemi dëgjuar për shumë vite për dyert e hapura, por kemi dëgjuar gjithashtu se nuk mund të hyjmë në ato dyer”.

Duke folur gjatë vizitës së tij në Abu Dhabi, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar thotë se ka biseduar sërish me Zelenskyn dhe thotë se e kupton atë që po thotë për NATO-n.

Ai shton se gjëja më e rëndësishme është se “sulmet absolutisht barbare të presidentit rus Vladimir Putin ndaj Ukrainës duhet të ndalen” dhe nuk duhet parë se kanë pasur sukses.

Pas