Bota

Boris Johnson: Rusia po planifikon luftën më të madhe në Evropë që nga viti 1945Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:38 - 20/02/22 |
Opi Nion

Provat sugjerojnë se Rusia po planifikon “luftën më të madhe në Evropë që nga viti 1945”,-ka thënë  kryeministri Boris Johnson.

Në një intervistë për BBC ai është shprehur se: “Të gjitha shenjat janë se plani tashmë në disa kuptime ka filluar”.

Inteligjenca sugjeron se Rusia synon të nisë një pushtim që do të rrethojë kryeqytetin ukrainas Kiev,-tha Johnson.

“Njerëzit duhet të kuptojnë koston e madhe në jetën njerëzore që mund të sjellë,”-tha ai.

Kryeministri ka folur nga Mynihu, ku liderët botërorë po takohen për një konferencë vjetore të sigurisë.

Vlerësimet më të fundit nga qeveria amerikane sugjerojnë se midis 169,000 dhe 190,000 trupa ruse janë vendosur tani përgjatë kufirit të Ukrainës, si në Rusi ashtu edhe në Bjellorusi fqinje – por kjo shifër përfshin edhe rebelët në Ukrainën lindore.

Zoti Johnson gjithashtu tregoi se Britania e Madhe do të vendoste sanksione edhe më të gjëra kundër Rusisë se sa ishin sugjeruar më parë.

Ai tha se Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA do të ndalonin kompanitë ruse “tregtimin në paund dhe dollarë”.

Zyrtarët perëndimorë kanë paralajmëruar javët e fundit se Rusia mund të përgatitet për të pushtuar në çdo kohë, por Rusia i ka mohuar pretendimet, duke thënë se trupat po kryejnë stërvitje ushtarake në rajon.

I pyetur nëse një pushtim rus ende mendohet të jetë i pashmangshëm, Johnson tha: “Kam frikë se kjo është ajo që tregojnë provat, nuk ka asgjë të keqe.

“Fakti është se të gjitha shenjat janë se plani tashmë në disa kuptime ka filluar”.

Kryeministri tha se presidenti i SHBA Joe Biden u kishte thënë udhëheqësve perëndimorë të inteligjencës se forcat ruse nuk po planifikonin vetëm të hynin në Ukrainë nga lindja, nëpërmjet Donbasit, por nga Bjellorusia dhe zona përreth Kievit.

“Kam frikë të them se plani që ne po shohim është për diçka që mund të jetë me të vërtetë lufta më e madhe në Evropë që nga viti 1945 vetëm për sa i përket shkallës,”-tha kryeministri Johnson.

Njerëzit duhet të konsiderojnë jo vetëm humbjen e mundshme të jetës së ukrainasve, por edhe të “rusëve të rinj”, shtoi ai.

Johnson foli pas takimit me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe u tha liderëve botërorë në një fjalim se çdo pushtim i Ukrainës nga Rusia do të “jehon në mbarë botën”./Opinion.al

Pas