Bota

Bombardimet ruse godasin ndërtesat e Kievit, zyrtarët: Momente të rrezikshme


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:33 - 16/03/22 |
Opi Nion

Shpërthime janë dëgjuar mëngjesin e së mërkurës në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Shërbimet e urgjencës së qytetit thonë se një ndërtesë banimi 12-katëshe në lagjen Shevchenko u godit nga bombat ruse rreth orës 6 të mëngjesit. Një ndërtesë fqinje nëntëkatëshe u dëmtua gjithashtu, thonë autoritetet.

Ata kanë shtuar se dy persona janë lënduar dhe 35 janë evakuuar nga ndërtesa. Zjarri u shua në orën 7:45 të mëngjesit dhe ekipet e shpëtimit po kërkojnë tani për të mbijetuar.

Pamjet e qarkulluara më herët në mediat sociale treguan shtëllunga të mëdha tymi që dilnin në ajër nga ndërtesat.

Banorët në të gjithë qytetin ndodhen në bunkerë, strehimore nëntokësore dhe shtëpitë e tyre teksa është vendosur shtetrrethimi dyditor.

Zyrtarët kanë paralajmëruar se është një moment “i vështirë dhe i rrezikshëm” për kryeqytetin.

 

 

Pas