Aktualitet

Blushi: Ja truket që shpik politika për të mbajtur peng integrimin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:15 - 12/11/15 |
b.f

TIRANE- “Njerëzit janë duke ikur në emigrim. Europa po përpiqet ta ndalë këtë valë, ndërsa ne po i nxisim të ikin. Nëse do të vazhdojë kështu ne do të jemi një vend i paqeverisshëm”. Kështu u shpreh nga foltorja e parlamentit, deputeti Ben Blushi teksa fliste për progres raportin. Më tej ai tha se me atë të trukeve, PS në 2013 dhe PD sot po mbajnë peng integrimin.

Pjesë nga fjala e Blushit

“Progres-raporti ishte shkruar më mirë se çdo ta kishte bërë çdo shqiptar. Europa do na integrojë siç jemi. Të integrohet një vend kaq problematik, se sa të pakësohet një popull në atë masë sa të bëhet i paqeverisshëm, Europa bën një përpjekje të na integrojë kështu siç jemi. Këtu në Parlament ka dy palë: Një që e do integrimin dhe një tjetër që e pengon. Palët ndryshojnë vendet por progres raporti nuk ndryshon. Kjo për shkak të trukeve proceduriale që kemi sajuar ne siç ishte shpikja e qarkut të Fierit në 2013 dhe tani ka ca të tjera. E kam fjalën për ligjin për dekriminalizimin….

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas