-U tha në Opinion

“Blloku” i Isuf Kalos, ndiqni LIVE emisionin Opinion


               Publikuar në : 22:00 - 11/09/19 |
xhu lia

Gjatë verës libri i profesor doktor Isuf Kalo hapi debate në publik. Libri “Blloku, mjeku personal i Enver Hoxhës”, profesor Kalo thotë se nuk i dedikohet ish-pacientit të tij Enver Hoxhës, por Bllokut ne tërësi.

Autori thotë se kjo iniciativë, nuk është as për të bërë histori shkencore apo letërsi të mirëfilltë, por është thjeshtë rrëfimi i një mjeku, që ka qenë shumë pranë personazheve të Bllokut.

Figura e diktatori është prezente, por ai thekson se ky nuk është një libër për ish-pacientin e tij Hoxha.

Kalo thotë se ishte rastësia që e bëri mjek të Enver Hoxhës. Në libër nuk mungojnë rrëfimet për Nexhmije Hoxhën, Ramiz Alinë, Mehmet Shehun, Kadri Hazbiun, Hysni Kapon, Beqir Ballukun dhe shumë figura të tjera pranë diktatorit./ Opinion.al

Pas