Bota

Bllokohen faqet e mediave ndërkombëtare, çfarë ka ndodhur?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 08/06/21 |
Opi Nion

Janë bllokuar një numri i madh i faqeve të mediave online më të rëndësishme botërore.

Sipas BBC nuk po punojnë Amazon, Reddit, Twitch, Financial Times, The Guardian, New York Times, CNNnews.

Bëhet me dije gjithashtu se jashtë funksionit është dhe webfaqja e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar – gov.uk. Webfaqet e prekura në momentin që i klikon shfaqën mesazhin: “Gabimi 503 Shërbimi nuk disponohet”. Raportet spekulojnë se mund të ketë të bëjë me Fastly, një ofrues i informatikës i cili mbështet shumë nga webfaqet kryesore.

Megjithatë ende nuk është dhënë një deklaratë zyrtare mbi këtë ngjarje./Opinion.al

Pas