Bota

Blinken: Mbështesim RMV dhe Shqipërinë në procesin e anëtarësimit në BEBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:14 - 16/07/22 |
Opi Nion

Pas miratimit të propozimit francez nga parlamenti i Maqedonisë së Veriut ka ardhur edhe reagimi i Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Në një postim në rrjetin social “Twitter”, Blinken shkruan se SHBA mirëpret miratimin e parlamentit maqedonas.

Ndër të tjera, ai shkruan se mbështesin Maqedonisë e Veriut dhe Shqipërinë në procesin e anëtarësimit në BE.

“Shtetet e Bashkuara mirëpresin votën parlamentare të Maqedonisë së Veriut për të avancuar në rrugën e saj drejt BE-së, në përputhje me vlerat dhe aspiratat e qytetarëve të saj. Ky është një moment kritik për Evropën. Ne mbështesim Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ndërsa ato ecin përpara në procesin e anëtarësimit në BE”,-shkruan Sekretari amerikan i Shtetit./Opinion.al

Pas