Bota

Bletët mbretërore njoftohen për vdekjen e Elizabeth II, ja pse bëhet ky ritualBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:45 - 10/09/22 |
Opi Nion

Një traditë e çuditshme e lashtë kërkon që bletari mbretëror t’u thotë bletëve të pallatit se Mbretëresha ka vdekur.

Me tone të pëshpëritura, insektet janë informuar se kanë një mjeshtër të ri, Mbretin Charles III. Lajmi për vdekjen e Mbretëreshës iu dha bletëve në koshere në tokat e Pallatit Buckingham dhe Clarence House.

John Chapple, 79 vjeç, bletari zyrtar i pallatit, bëri udhëtimin drejt vendeve të premten pas lajmit për vdekjen e Mbretëreshës. Më pas, shirita të zinj u lidhën me harqe në kosheret, ku jetojnë mijëra bletë.

Rituali vazhdoi me atë duke u thënë atyre se Mbretëresha kishte vdekur dhe një mjeshtër i ri tani do të ishte në krye.Më pas, bletët u nxitën të silleshin mirë me mbretin Çarls.

Besëtytnia e pazakontë dhe e lashtë erdhi sepse besohej se mos informimi i bletëve për një pronar të ri do të çonte në mosprodhimin e mjaltit, braktisjen e kosheres ose vdekjen e tyre./Opinion.al

Pas